Back to Question Center
0

Wiki ako symbol veku - Semalt Expert Point of View

1 answers:

Julia Vashneva, odborník na Semalt , tvrdí, že Wikipedia je jedinečnou on-line encyklopédiou kvôli jej "ktokoľvek môže editovať", politika, ktorá sa vzťahuje na väčšinu obsahu. prekvapujúce výsledky a zachytená verejná predstavivosť, ale prichádzajúca, prišla-všetka politika prichádza aj s niektorými kompromismi .

Vo svojej podstate nie je Wikipédia len encyklopédiou online, ale aj komunitou, ktorá vytvorila byrokraciu. Spoločnosť má dobre definované štruktúry moci, ktoré dávajú správcom dobrovoľníkov redakčnú kontrolu, aby odstránili nevhodný obsah a chránili ľudí, ktorí sú zraniteľní voči vandalizmu.

Tieto opatrenia určujú, ktoré položky sa majú vylúčiť z pravidiel "ktokoľvek môže upraviť" - giochi da spiaggia per bambini in plastica. Zatiaľ čo sa zoznam takýchto záznamov rýchlo mení, niektoré obsahy vylúčené z pravidiel "ktokoľvek môže upravovať" obsahujú 82 záznamov od článkov o Christine Aguilera po Albert Einstein. Tieto záznamy sú chránené pred úpravou v dôsledku opakovaného vandalizmu a spory o tom, čo by malo byť zahrnuté do týchto záznamov. Okrem 82 záznamov obsahuje 179 čiastočne chránených záznamov vrátane obsahu Adolfa Hitlera, Georgea W. Busha a islamu. Tieto záznamy môžu upravovať len osoby registrované na webových stránkach najmenej štyri dni.

Zdá sa, že uvedené opatrenia môžu narušiť demokratické princípy lokality, avšak Jimmy Wales, zakladateľ Wikipedia, tvrdí, že ochrana je dočasným opatrením a týka sa iba malej časti viac ako 1,2 milióna záznamov na anglicko- jazykovú webovú stránku. Podľa pána Walesu je ochrana zameraná na kontrolu kvality, ale nedefinuje Wikipédiu. Hovorí, že to, čo definuje Wikipédiu, je otvorená účasť dobrovoľníkov.

Pán Wales od začiatku dal webovej stránke jasnú misiu: poskytnúť slobodné vedomosti každému na tejto planéte. Zároveň stanovil pravidlá a predpisy, ako je požiadavka na poskytovanie údajov z neutrálneho hľadiska. Zdá sa, že systém funguje, pretože Wikipedia dokázala poraziť stránky ako CNN a Yahoo News.

Zatiaľ čo väčšina ľudí si myslí, že Wikipedia má asi 10 miliónov prispievateľov, väčšinu práce vykonáva niekoľko ľudí. Administrátori na stránkach sú všetci dobrovoľníci, prevažne vo svojich 20-tich. Sú v neustálej komunikácii a zdieľajú bremeno sledovania zbytočných alebo škodlivých zmien. K dispozícii je tiež prispôsobený softvér, ktorý sleduje zmeny v článkoch.

Mr. Wales odkazuje na vandalizmus na mieste ako minimálny problém. V tomto roku sa však komunita rozhodla zaviesť čiastočnú ochranu niektorých článkov v dôsledku zvýšenej publicity na falošných informáciách na webových stránkach. 4-dňová čakacia lehota je navrhnutá tak, aby fungovala podobne ako doba stanovená pre kupujúcich zbraní .

Po zomrení útokov sa režim polopriepustnosti na stránke zmení na každú osobu, ktorá môže upraviť..Zatiaľ čo niektoré záznamy, ako napríklad Bill Gates, boli čiastočne chránené počas niekoľkých dní v januári, články o prezidentovi Bushovi zostávajú na chránenom režime neurčito.

Podľa kritikov sa ochrana niektorých príspevkov vysmieva politike "niekto môže upraviť". Nicholas Carr, technologický spisovateľ a tvrdohlavý kritik z Wikipédie hovorí, že stránka začína vyzerať ako redakčná štruktúra. Povedať, že armáda amatérov môže vytvoriť skvelú prácu s malou kontrolou, je skresľovať to, čo Wikipedia znamená, hovorí Carr.

Ale pán Wales hovorí, že takáto kritika je neopodstatnená, pretože na webových stránkach sú filtre. Navrhovatelia Wikipedia navyše tvrdia, že pre väčšinu vandalov netrvá dlho, kým sa ustúpia.

Väčšina diskusií o Wikipédii sa zvyčajne zameriava na jeho presnosť. V minulom roku článok v časopise Nature uviedol, že chyby na Wikipédii boli mierne vyššie v porovnaní s tými, ktoré sa nachádzajú v encyklopédii Britannica. Britskí úradníci silne vyvrátili tento argument.

Napriek kritike Wikipedia hovorí, že presnosť obsahu na stránkach rastie ekologicky. Spočiatku všetko upravuje nemilosrdne idioti, hovorí Wayne Saewyc, dobrovoľník z Wikipédie. Ako článok rastie a citácie sa hromadia, obsah sa stáva presnejším.

Dobrovoľníci z Wikipédie často hovoria, že sa cítia oslobodení po prvýkrát, čo prispeli k tejto stránke. Kathleen Walsh, absolventka vysokej školy, špecializujúca sa na hudbu, hovorí, že keď píšete pre Wikipediu, celý obsah si to všimne.

Neznáma pre väčšinu ľudí, Wikipédia, rovnako ako väčšina internetových podnikov, bola spustená náhodou. Pán Wales, muž za touto lokalitou, bol obchodníkom s možnosťami, ktorý sa snažil spustiť internetovú encyklopédiu známu ako Nupedia.com. Po tom, čo prilákal niekoľko prispievateľov, začal pán Wales Wikipédiou na strane, ktorá rástla exponenciálne.

Počas formovacieho obdobia pán Wales zaplatil náklady z vrecka. Nadácia Wikimedia, nezisková organizácia, ktorá podporuje Wikipedia, dnes beží na daroch.

Pán Wales v súčasnosti prevádzkuje Wikipédiu s pomocou 4 platených zamestnancov. Verí v silu technológie úpravy stránok wiki, predchodcu Wikipédie. V roku 2004 začal Wikia, začínajúci podnik, ktorý umožňuje ľuďom vybudovať lokality založené na záujmovej komunite. Napríklad Wiki 24 je neoficiálna encyklopédia pre televíznu show "24."

Teraz sa Wikipédia stala symbolom webového potenciálu. Hovorí veľa o budúcnosti vytvárania vedomostí. Znamená to, že v budúcnosti budú ľudia menej závislí od hrdinstva a viac od spolupráce, hovorí Mitchell Kapor, prezident Open Source Applications Applications Foundation .

November 29, 2017